Kiber biztonság: az év eleje remek alkalom arra, hogy rendet tegyünk nemcsak a fizikai környezetünkben, hanem a minket körülvevő digitális és virtuális világban is.
A statisztikák azt mutatják, hogy a különböző felületen elkövetett csalások száma évről évre csak nő. Ha nem akarjuk, hogy idén esetleg mi is bekerüljünk ebbe a statisztikába, éppen itt az ideje kézbe venni a kiber biztonságunkat.
A csalók újabb és újabb módszereket vetnek be, hogy megszerezzék személyes vagy épp banki adatainkat. Az előző évben főként nem létező csomagok vagy rendőrségi adategyeztetés miatt küldtek banki adatokat kérő SMS-eket, vagy épp az online piactéren árult holmit szerették volna megvenni, amihez valamiért az eladó bankkártyaadataira volt szükségük.
A legkifinomultabb módszer, amivel a kevésbé szerencsések találkozhattak. az ún. call-centeres csalás. Amikor a bűnözők banki ügyintézőnek adták ki magukat és azt ígértik, hogy „biztonságba” helyezik a leendő áldozat számláján lévő pénzt. Egészen biztos, hogy idén újabb módszerekkel bővül majd a csalások palettája. De az említettek is tovább fejlődhetnek, még hihetőbbé és gördülékenyebbé válhatnak.
Kiber biztonság – mit tehetünk?
Van néhány olyan alapvető lépés, amelyet, ha megteszünk, akkor bármilyen új átverést találnak is ki a bűnözők, jó eséllyel meg tudjuk védeni magunkat és az adatainkat. Fogadjuk meg hogy idén végre nem halogatjuk tovább a felkészülést a csalók ellen, mondván, hogy velünk ez nem történhet meg.
Ahhoz, hogy a jövőben jobban fel legyünk készülve, a következő tippek megfogadására és gyakorlására lesz szükségünk:
- Kezdjünk el erős, egyedi, 15-20 karakteres jelszavakat, sőt, inkább jelmondatokat használni. Gondoljunk bele, ha mindenhol ugyanaz a jelszavunk, elég, ha egyetlen helyen történik incidens, és a kiszivárgott adatokkal az összes fiókunkba bejutnak illetéktelenek. Oda is, ahol esetleg a bankkártyánk adatai vannak elmentve.
- Használjunk megbízható jelszókezelő alkalmazást, ami generálja, megjegyzi, és kérésünkre be is írja az éppen meglátogatott oldalakra vonatkozó összetett jelszavakat!
- Védjük a wifihálózatunkat erős, nem alapbeállítású jelszóval. Erre a legtöbb internetszolgáltató is felhívja a figyelmet.
- Ne használjunk nyílt, ingyenes wifi-hálózatokat, főleg online vásárláskor vagy netbanki ügyintézéskor.
- A két– vagy többfaktoros hitelesítés nagyobb védelmet biztosít az adathalászokkal és a csalókkal szemben – állítsuk be mindenhol, ahol lehet! Az appokkal elérhető megoldások még biztonságosabbak, mint az SMS-küldéssel operálók- és SMS-költségük sincs.
- Rendszeresen frissítsük, tartsuk naprakészen az eszközeinket, szoftvereinket. Ezzel a biztonságunk mellett eszközeink teljesítményéért és stabilitásáért is sokat tehetünk.
- Ne mentsük el a személyes és/vagy pénzügyi adatainkat online fiókokban, böngészőkben. Bár körülményesebb minden egyes alkalommal jelszószéfből előhívni azokat, ám ez sokkal biztonságosabb eljárás.
- Használjunk virtuális kártyát online vásárlásokhoz, melyre mindig csak a vásárlás előtt töltünk fel annyi pénzt, amennyire éppen szükségünk lesz a tranzakcióhoz.
- Ha a bankunk nevében hívnak minket és adatokat kérnek, tegyük le a telefont, és hívjuk vissza mi magunka bank ügyfélszolgálatát.
- Gondoskodjunk arról, hogy minden eszközünk és számítógépünk megbízható forgalmazótól származó, kártékony szoftverek elleni védelemmel rendelkezzen.
- Informálódjunk: számos helyen elérhetők olyan podcastok stb, ahol szakértők számolnak be a legújabb csalásformákról, a védekezés módjáról mobil és asztali eszközökön, az adataink védelmének fontosságáról, az éberségi szintünk emeléséről.
- Sose kapkodjunk, ne hagyjuk sürgetni magunkat! Blokkolt csomagra hivatkozó SMS esetén álljunk meg és gondoljuk végig, hogy egyáltalán várunk-e csomagot! Minden kattintás előtt álljunk meg egy pillanatra és gondoljuk át, hogy láttunk-e bármi gyanúsat az üzenetben, legyen az a feladó címe, az üzenetben lévő link furcsasága vagy szokatlan nyelvi fordulatok.
- Ne nyissunk meg mellékletet ismeretlen feladótól, főleg tömörített állományokat, kettős kiterjesztésű fájlokat.
- Készítsünk rendszeresen ún. offline biztonsági mentést adatainkról, amelyek segítségével egy esetleges fertőzés esetén azok visszaállíthatók. Ezeket olyan külső adathordozókon tároljuk, amelyeket csak a mentés idejére csatlakoztatunk a számítógéphez.
- A közösségimédia-felületeken vagy csevegőkben is gondolkodjunk még kattintás előtt, mielőtt bármilyen hivatkozást megnyitnánk. Ugyanez igaz a játékplatformok (pl. Steam) csevegőire is.
- Kapcsoljuk ki az operációs rendszer „Automatikus lejátszás” funkcióját. Ezzel megakadályozhatjuk az ártalmas folyamatok automatikus futtatását olyan csatlakoztatott külső adathordozókról, mint az USB pendrive-ok.
- Aktív ransomware-támadás kárának csökkentésére bontsuk az internetkapcsolatot, ha bármi gyanús, ezzel megszakad a kommunikáció a zsarolóvírus és vezérlőszervere között, így esélyesen megakadáIyozva további fájljaink eltitkosítását.
- Alkalmazásokat csak megbízható forrásból telepítsünk. A telepítendő alkalmazás letöltése előtt nézzük meg, hogy milyen engedélyeket kér a működéséhez. Amennyiben olyan területekhez is kér hozzáférést, amit az alkalmazás fő funkciója nem indokol, ne telepítsük.
- Használjunk VPN-alkalmazást, amely biztosítja, hogy a netes kapcsolatunk titkosított és védett legyen a támadókkal szemben, akik a személyes adatainkra, jelszavainkra vagy banki adatainkra vadásznak. De ne gondoljuk azt, hogy ez anonimitást is biztosít számunkra az interneten!
Ha ezt a néhány alapvető lépést betartjuk, azzal máris jelentősen megnehezítettük a kiberbűnözők dolgát.
Érdemes ezeket a lépéseket egy már működő honlap esetében is elkövetni. A weblapok elleni támadás is megnövekedett ugyanis az utóbbi időben.
A weblap készítés önmagában még nem biztosítja a kiber támadások elleni védekezést érdemes folyamatos karbantartásról, frissítésről is gondoskodni. Ha szükséged van ehhez segítségre, kérd ajánlatunkat itt.
Vissza a blog cikkekhez